Hagyományok

Az Iskola kezdetektől nagy hangsúlyt fektet a kamarazene-oktatásra. A hagyományos, immár 1966 óta minden évben megrendezett Komárom-Esztergom megyei Kamarazene Fesztiválra rendszeresen készít fel kamaracsoportokat, amelyek sorozatosan kimagasló eredménnyel szerepelnek. Iskolánk 1979-ben, 1994-ben és 2011-ben volt házigazdája a Megyei Kamarazene Fesztiválnak. A legtehetségesebb növendékek évente többször vesznek részt országos zenei versenyeken, ahol eredményesen szerepelnek, díjakat kapnak, dicséretesen megállják helyüket.

A zeneiskola Menner Bernátról nevezte el az 1988 óta évente megrendezésre kerülő szólóhangszeres versenyét, melyet a megye zeneiskolás tanulói számára hirdetnek meg. Itt is szívesen látott vendégek a Menner-család tagjai, akik gyakran jelenlétükkel tisztelik meg, és anyagilag is támogatják a versenyt.

Ezzel a versennyel egy napon zajlik minden éveben, a szintén iskolánk által megrendezett Vincze Imre megyei szólóhangszeres zenei verseny is, mely a középiskolás korú tanulóknak biztosít lehetőséget a megmérettetésre. Megtisztelő, hogy Vincze Imre özvegye, és lánya minden évben megtiszteli részvételével a versenyt, és különdíjat ajánl fel, a legjobban előadott XX. századi mű megszólaltatójának.

A zenei-művészeti iskola életének egyik legfontosabb része a tanulók valamennyi tanszakra és évfolyamára kiterjedő nyilvános és rendszeres bemutatkozás lehetősége, a növendékhangversenyek, festészeti tanszak esetében a kiállításokon, pályázatokon való részvétel. A koncerteken, kiállításokon a szülők, családtagok, ismerősök, zenebarátok betekintést nyerhetnek tanulóink szakmai fejlődésébe.

Az iskolánkban hagyományosan megrendezésre kerülő programok:

  • „Vízkereszt, vagy amit akartok” – a Fúvószenekar januári újévi koncertje a dandárzenekarral közösen
  • Menner Bernát és Vincze Imre Megyei Szólóhangszeres Zenei Versenyek minden év tavaszán
  • Érettségiző tanulóink hangversenye – Művészetoktatás napja, egyben a Soltész István által
    2005-ben alapított díj átadása egy növendék „sok éven át tartó kimagasló szakmai munkáért és példamutató emberi magatartásának” elismeréseként.
  • Évente legalább négy növendékhangverseny
  • Tanévzáró ünnepség
  • Nemzetközi Bőgőkurzus (2002-től Kubina Péter, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárának szervezésében)
  • Nemzetközi Barokk Zenei Fesztivál és Mesterkurzus
  • október 1. – Zenei Világnap
  • Karácsonyi koncert

A zeneiskola diákjai közül évente ketten-hárman választják a zenei pályát. Közülük már többen váltak zenekari muzsikussá, zenét tanítanak, zenei intézményeket vezetnek, és vannak közülük, akik immár pedagógusként visszatértek iskolánkba tanítani.

Az iskola fő célja mindemellett a zeneértő, zeneszerető ifjúság nevelése. A zeneiskola több évtizedes tevékenysége hatására felnőtt egy generáció, amelynek már igénye, hogy saját gyermekeinek is biztosítsa a zenei képzést. Több példa van rá, hogy Iskolánkba egy-egy család már generációk óta jár zenét tanulni.  2009. márciusában Soltész István vezetésével volt zeneiskolai növendékekből, zeneiskolai tanárokból alakult meg a Menner Bernát Kamarazenekar, mely ugyan a zeneiskolától független, mégis ezer szállal kötődnek az intézményhez. 2011. júniusában a Kamarazenekar nevet változtatott, Soltész István Kamarazenekar néven működik tovább.

A 2010-es esztendő a több, mint négy évtizedes állandóság után változást hozott a Zeneiskola életében. A Kossuth téri épületből „visszatért” a Fazekas utca 47. szám alatti – Tata Város Önkormányzata által pályázati forrásból – felújított épületbe. A Zeneiskola igényeihez igazodva az épületben kialakításra került egy hangversenyterem, mely alkalmassá vált nemcsak zeneiskolai, hanem városi rendezvények megrendezésére is. Ez a terem 2011. október 21-én – hangversenyterem-avató koncert keretében, a Liszt Ferenc Hangversenyterem nevet kapta.